Blog

View post →
3 minutes read

Ako si vydať vlastnú knihu

Čo všetko vás čaká, ak si chcete vydať vlastnú knihu?

Tlač kníh. Ako si vydať vlastnú knihu.

Na začiatok si musíte rozmyslieť niekoľko základných otázok:

Aký formát knihy?
Formát knihy bude závisieť od charakteru vášho obsahu, účelu a hlavne kto bude čitateľom. Knihy tlačíme od formátu A3, A4, A5, A6, ale aj neštandardné rozmery ako napr. štvorcové 21×21 cm, alebo panoramatické 20x46cm.

Farebná alebo čiernobiela tlač?
Podobne ako to bolo v prvom bode, závisí od obsahu knihy. Ak si chcete vydať knihu poézie alebo beletrie s prevažne textovým obsahom, postačí ak tlač vnútorných listov bude čiernobiela a obálka knihy plnofarebná, aby zaujala čitateľov na prvý pohľad. Pokiaľ si chcete vydať knihu vašich cestopisov, kde bude veľa fotografií z vašich zážitkov a objavov, treba určite zvoliť plnofarebnú tač.

Čítať ďalej „Ako si vydať vlastnú knihu“

Prečo je marec mesiacom knihy?

Marec bol vyhlásený ako mesiac knihy v roku 1955 na počesť významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej  knihy putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy. Medzi slovenských vlastencov roznášal nové slovenské a české knihy. Zaslúžil sa týmto rozvíjanie slovenského národného povedomia. Čítať ďalej „Prečo je marec mesiacom knihy?“

View post →
7 minutes read

Ako správne pripraviť a exportovať podklady na tlač časopisu

Chceli by ste pripraviť a vytlačiť spravodaj o vašej obci, štvrťročník o úspechoch a posunoch vašej firmy, alebo iný magazín? Pripraviť podklady na tlač časopisu sa môže zdať náročné, pokiaľ však dodržíte základné pravidlá, vôbec to náročné byť nemusí.

Začnime pekne od začiatku. Chcete časopis… Viete o čom má byť, máte pripravené podklady, ale na to aby ste ho mohli vydať, potrebujete dať všetko dokopy. Ideálnym nástrojom na skombinovanie textu s fotografiami/obrázkami je program Adobe Indesign. V ňom viete pracovať s viacstranovým dokumentom a presne všetko pripraviť tak, aby boli vaše podklady vhodné na tlač (Ak nemáte k dospozícii tento program, stačí si ho stiahnuť a nainštalovať v Bezplatnej skúšobnej verzii z oficiálnej stránky Adobe. Treba však myslieť na to, že takáto verzia je bezplatná iba 7dní, preto je dobré si najskôr pripraviť všetky potrebné materiály pre časopis, aby ste ich počas 7dní stihli spracovať).

Už máte predstavu aký formát bude časopis mať? Bude to A4? Alebo radšej A5 na šírku? Možno zvolíte neštandardný štvorcový formát, nech sa rozhodnete akokoľvek, prvým krokom k vydaniu vášho časopisu je vytvorenie nového dokumentu v Adobe Indesign-e. Všetky potrebné údaje (výšku, šírku dokumentu, presah, počet strán, a pod.) nastavíte podľa nasledovného postupu v odkaze alebo tiež podľa videonávodu.

Nezabudnite na nastavenie spadávok a presahu, ktoré sú významnou súčasťou tlače dokumentu. Pokaľ ich nenastavíte pri vytváraní dokumentu (lepšie však spravíte ak si ich nastavíte dopredu), viete ich nastaviť aj pri samotnom exporte dokumentu z programu, netreba však potom zabúdať na to, že všetky fotografie a obrázky ktoré máte použité v dokumente majú mať určitý presah (pokiaľ ho samozrejme majú mať, tak ho musia mať dostatočný).

Spadávka (ang. bleed) sa najčastejšie využíva pri hárkovej tlači. Je to časť grafiky, ktorá sa po vytlačení oreže a ktorú zákazník nikdy neuvidí. Využíva sa pri grafikách s farebným okrajom, pri ktorých je nutné pripraviť grafiku s presahom (spadávkou) až cez okraj papiera, aby na tomto okraji nezostali biele miesta po orezaní dokumentu.
Orezove_znacky_Blumi
ako nastavit presah a orezove znacky

Aby ste mohli do dokumentu vkladať text a obrázky, potrebujete mať najskôr rozvrhnuté, kde sa čo na stránke bude nachádzať. Umiestňovať text a obrázky sa stránku je možné tak, že sa vložia do vopred vytvorených blokov na ne určených. Iné bloky slúžia na text, a samozrejme iné na obrázky. Vytvoríte a rozmiestnite ich podľa návodu na tvorbu blokov.

Keď už máte dokument vytvorený, môžeme prejsť na ďalší krok: layout. Pokiaľ bude váš časopis obsahovať články, ktoré majú mať rovnakú štruktúru, je dobré si pripraviť Vzorovú stránku (Master page). Vzorová stránka (Master page) je vychádzajúca základná stránka, ktorú si môžete prispôsobiť podľa vlastnej potreby (rozmiestnenie blokov na text, obrázky…). Namiesto toho, aby ste každú ďalšiu stranu dokumentu nastavovali  samostatne a rovnako ako ste nastavili Vzorovú stačí, ak nastavenia Vzorovej aplikujete  na akúkoľvek inú stránku, a jej nastavenia sa premietnu na ostatné stránky dokumentu. Vzorových stránok môžete vytvoriť niekoľko a podľa potreby ich nastavenia prenášať na ostatné stránky dokumentu. Získate tak jednoduchú možnosť, ako zmeniť rozvrhnutie na viacerých stránkach dokumentu, čo oceníte najmä do budúcna pri vytváraní ďalších čísiel časopisu.

Nezabudnite na číslovanie strán. Nenastavuje sa však na samostatných stránkach dokumentu, ale na spomínanej Vzorovej stránke (Master page), pričom číslovanie sa vám po nastavení zobrazí na všetkých stránkach.

Keďže už máte dokument pripravený, rozloženie stránok rozvrhnuté, stačí doň už len povkladať texty a fotografie. Náročnejšiu časť už predsa máte za sebou, teraz sa stačí pustiť do tej zaujímavejšej.

Aby sme vám však vedeli časopis vytlačiť a platilo, že „to čo vidíte na monitore bude vyzerať rovnako aj vytlačené“, je potrebné aby ste vaše dielo dostali z programu do formy vhodnej na tlač. Štandardne sa časopis a podobné produkty dodávajú do tlače ako dokument vo verzii tlačového PDF. Nie je však PDF ako PDF a nastavenie ako nastavenie. Je preto potrebné dodržať niekoľko základných zásad a požiadaviek, ktoré sú:

  • dokument je potrebné uložiť ako formát verzie PDF/X-1.a:2001
  • farebnosť iba CMYK, ktorá platí aj pre fotografie a obrázky (žiadne RGB, LAB, Pantone) (Pozor si treba dať najmä pri fotografiách, ktoré sú väčšinou v RGB farebnosti. Kedže ofsetová a digitálna tlač pracujú v priestore CMYK, môže pri dodaní podkladov v RGB prísť k zmene farebnosti. Preto je potrebné grafiku konvertovať do CMYK škály buď pri spracovaní, alebo priamo pri exporte.)
  • rozlíšenie fotografií 300 dpi, peroviek 1200dpi
  • všetky texty v PDF musia byť rozkrivkované funkciou All Fonts Embedded, v opačnom prípade je potrebné pribaliť k súboru všetky použité fonty aby nedošlo k zámene fontov a nesprávnemu rozloženiu textu
  • nenastavovať žiadne ICC profil (ak sa nenastavia správne, môže dôjsť kk nežiadúcej zmene farebnosti)
  • nastaviť spadávku 5 mm a presah 5 mm (nastavujú sa buď pri vytváraní nového dokumentu, alebo pri exporte)
  • pri exporte je potrebné vyradiť strany ako samostatné listy a pod seba, nie vedľa seba (vyradenie po dvojstránkach realizuje už náš vyraďovací program)
  • po exporte prosím dôkladne skontrolujte rozlíšenie bitmapových (obrázkových) grafík, aby nedošlo k nežiadúcej „rozmazanosti“ objektov

Pre správne exportovanie takéhoto dokumentu môžete postupovať podľa pripraveného nasledujúceho videa:

 


Tip pre vás
Na Indesign-e je dobré to, že pri vytváraní časopisu si viete množstvo vecí nastaviť podľa seba. Na záver preto pridávame niekoľko trikov, s ktorými dotiahnete prípravu časopisu do dokonalosti:
Presúvanie stránok v dokumente: https://helpx.adobe.com/indesign/how-to/add-pages.html?playlist=/ccx/v1/collection/product/indesign/topics/page-layout/collection.ccx.js&ref=helpx.adobe.com
Zarovnanie textu: https://helpx.adobe.com/cz/indesign/using/aligning-text.html
Obtekanie textu okolo obrázkov: https://helpx.adobe.com/cz/indesign/using/text-wrap.html
Reťazenie textu : https://helpx.adobe.com/cz/indesign/using/threading-text.html
Keď chýbajú fonty: https://helpx.adobe.com/indesign/how-to/typekit-fonts-indesign.html?playlist=/ccx/v1/collection/product/indesign/topics/interactive-pdf/collection.ccx.js&ref=helpx.adobe.com
Zvýraznenie citátov: https://helpx.adobe.com/indesign/how-to/make-pull-quote-callout.html?playlist=/ccx/v1/collection/product/indesign/topics/indesign-projects/collection.ccx.js&ref=helpx.adobe.com
Ak hľadáte niečo iné čo ste v našich trikoch nenašli, navštívte príručku pre užívateľa InDesignu na odkaze https://helpx.adobe.com/cz/indesign/user-guide.html

Lacetka, vakát, am raster? Máte jasno v polygrafických pojmoch?

Bigovanie

Tlačoviny z hrubšieho papiera, ak majú byť prehnuté, je nutné v mieste ohybu vylisovať ryhu – big, aby papier pri ohýbaní nepraskal.

CMYK

Farebný model CMY je model, ktorý používa doplnkové farby: azúrová (Cyan), purpurová (Magenta) a žltá (Yellow). Preto, že je lacnejšie vyrobiť čierny atrament ako ho miešať pomocou týchto troch farieb, sa k nim pridáva aj samostatná čierna farba a tento model sa označuje tiež CMYK. Posledné písmeno je pôvodne odvodené od blacK, neskôr uvádzané ako Key (kľúč), teda kľúčová farba.

CTP
(Computer To Plate) spôsob vypúšťania podkladov, výstup je priamo na tlačovú platňu bez použitia filmov.

Čítať ďalej „Lacetka, vakát, am raster? Máte jasno v polygrafických pojmoch?“